Debatai – veikla, skatinanti ne tik girdėti, bet ir išgirsti, ne tik sakyti, bet ir išsakyti – nekelia nei amžiaus, nei išsilavinimo, nei oratorinių reikalavimų. Taigi, tikime, būtent debatų konkursas lietuvių kalba yra universalus būdas skatinti šalies moksleivių saviieškos ir savišvietos patirtis. Dėl to nuo 2023 m. reguliariai kviečiame Lietuvos jaunuolius, besimokančius 9–12 klasėse, tapti Jaunimo debatų konkurso dalimi. Jaunimo debatų konkursas – tai turnyras, kuriame diskutuojama įvairiomis ir įdomiomis (nebūtinai tradicinėmis!) debatų temomis, ir kuriame kaupiami neišdildomi prisiminimai bei naujos patirtys.
Asociacija „Jaunimo debatai“ skiria dėmesį debatų kultūros plėtrai ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Todėl puoselėjame turimas partnerystes bei dalyvaujame projektuose ir renginiuose užsienyje.
Džiaugiamės, kad nuo 2022–2024 m. asociacija „Jaunimo debatai“ galėjo sėkmingai vykdyti jau antrą savo Erasmus+ projektą – „Debate, not Argue“ (DNA, liet. „Debatuoti, o ne ginčytis“). Šios dvejus metus trukusios patirties metu artimai dirbome su partneriais iš net penkių Europos šalių, į projektą įtraukdami ir per 20 dalyvių iš Lietuvos, ir dar 100 dalyvių iš kitų partnerių šalių. Vykdant DNA projekto užduotis, mūsų tikslas buvo ugdyti skaitmeninio ir medijų raštingumo gebėjimus jaunų žmonių tarpe, šiam tikslui pasitelkiant fizinių ir virtualių mokymo priemonių kūrimą.
2020–2021 m. vykdytas Erasmus+ programos finansuotas „Debate Your Issue“ (DYI) – tai pirmasis mūsų asociacijos savarankiškai įvykdytas ilgalaikis tarptautinis projektas. Didžiuojamės sėkmingu projekto įgyvendinimu, bendradarbiaujant su partneriais iš penkių kitų Europos šalių, įvairių renginių ir veiklų metu siekiant bendro tikslo – kovoti su augančiu euroskepticizmu, nesidomėjimu naujienomis bei mažėjančiu jaunimo įsitraukimu į politiką.
2017 m., 47 Europos „Goethe“ institutams susibūrus į projektą „Freiraum“ (vok. „laisva erdvė“), nagrinėta, kaip skirtinguose Europos miestuose kalbama apie laisvę: Kokius pagrindinius iššūkius laisvei mato skirtingų Europos regionų bendruomenės? Kokį laisvės vaizdinį yra susiformavę atitinkamų šalių piliečiai, mokslininkai, kultūros veikėjai, ir kodėl? Siekiant gilinti suvokimą apie laisvės įvairovę skirtingose žemyno vietose, projekto šalys antrame iniciatyvos etape suporuotos bendrų renginių planavimui: Lietuva idėjas analizuoti buvo pakviesta su komanda Rumunijoje.
Suburti ne tik asociacijos narius, bet ir kitus jaunus politika bei socialinėmis problemomis besidominčius Lietuvos žmones mūsų asociacijai yra itin svarbu. Dėl to reguliariai organizuojame – neretai akademinio pobūdžio – renginius, kuriuose siekiame sukurti laisvą ir saugią erdvę keistis žiniomis, diskutuoti bei klausytis pranešimų.
Kiekvieną rugpjūtį vis kitame Lietuvos mieste organizuojama Vasaros akademija – svarbiausias asociacijos metinis renginys. Kasmet suvienijanti apie 40 dalyvių (18–26 m. studentus ir jaunus profesionalus) akademija yra kelias dienas trunkantis diskusijų ir pokalbių ciklas, kurio metu įvairiapusiškai gilinamasi į vieną bendrą, iš anksto organizatorių paskelbtą temą. Renginio tikslas – sukurti saugią ir atvirą erdvę diskusijoms, mokytis formuluoti ir išsakyti nuomonę argumentuotai, ugdyti gebėjimą tinkamai pateikti kritiką bei skleisti debatų ir diskusijų kultūrą.
Džiaugiamės, kad 2024 m. spalio 12 d. asociacijai pavyko sėkmingai surengti „International Youth Fair“ – tarptautinę studijų mugę – Vilniuje, kurios metu diskutavome apie jaunimo iš užsienio šalių integracijos Lietuvoje iššūkius. Į mugės programą įtraukėme diskusijas, pranešimus ir kitas veiklas tik anglų kalba, siekdami padėti užsienio studentams įveikti kalbos kliūtį ir užmegzti ryšius su vietos bendruomenėmis ar organizacijomis.
2021 m. vasarą – po daugiau nei metų, praleistų namuose ir prie kompiuterių ekranų, bei išties pasiilgus gyvų susitikimų – asociacija „Jaunimo debatai“ įgyvendino trijų iniciatyvų programą. Didžiuojamės, kad birželio–rugsėjo mėn. vykusio projekto metu sėkmingai aplankėme daugiau nei šimtą mokinių net šešiose įvairių Lietuvos miestų mokyklose, surengėme net keturis viešus debatus bei dar kartą sėkmingai ištisam savaitgaliui susitikome diskutuoti, mokytis ir debatuoti Vasaros akademijos kontekste.
Įvairių mokymų, dirbtuvių bei keliadienių stovyklų organizavimas, skirtas jaunų žmonių debatų įgūdžių tobulinimui – viena svarbiausių asociacijos veiklų. Nuo pat asociacijos susikūrimo, kasmet surengiame keliadienius „Alumni an Schulen“ mokymus, kurių metu padedame šalies moksleiviams pasiruošti vokiškam debatų konkursui „Jugend debattiert international“. Taip pat didžiuojamės ir savo nuo 2023 m. organizuojamu lietuvišku Jaunimo debatų konkursu – kadangi šio konkurso struktūra yra sukurta būtent mūsų organizacijos, moksleiviams, pasiryžusiems dalyvauti renginyje, organizuojame ne vienerius šių debatų mokymus ar dirbtuves. Nemažai bendradarbiaujame ir su įvairiomis mokytojų ar dėstytojų komandomis – ir Lietuvoje, ir lituanistinėse užsienio mokyklose (projektas „Ateitis yra šiandien“) – dalindamiesi patirtimi apie efektyvų debatų integravimą į pamokų eigą.
Reguliariai organizuojame įvairaus pobūdžio renginius, skirtus tik mūsų asociacijos nariams. Nuo 2019 m. kasmet surengiame metinį asociacijos narių susitikimą Vilniuje, o nuo 2022 m. reguliariai organizuojame asociacijos narių „Brunch“ – susitikimus įvairių Lietuvos miestų kavinėse, besikalbant su įvairiais šalies visuomenininkais bei kūrėjais.
Čia rasite naudingą asociacijos „Jaunimo debatai“ paruoštą metodinę medžiagą bei leidinius, padėsiančius tiek savarankiškai mokytis debatuoti, tiek integruoti debatus į pamokų eigą: