„Ar mūsų tikslas turėtų būti kompromisas?“ – taip skamba probleminis klausimas, itin aktualus demokratinėms valstybėms, gausiosie kontrastuojančių nuomonų ir patirčių. Tad atrodo akivaizdu, kad būtent KOMPROMISAS yra demokratiškos, laisvos ir atsparios visuomenės kriterijus – jis laiko žmonių grupes vieningas. Tačiau ar visais klausimais kompromiso valstybiniu lygmeniu siekti gebame, ar jis visada įmanomas? Ar yra sričių, kuriose šis atrodo nebeetiškas, prilygstantis pasidavimui? Šiuos ir kitus panašius klausimus nagrinėjome 2022 m. „Jaunimo debatų“ Vasaros akademijoje, vykusioje rugpjūčio 19–21 d. nuostabiuose kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose Plungėje.
Įsigilinti į niuansus kompromiso paieškose akademijos dalyviams padėjo ekspertai iš politikos, aplinkosaugos, architektūros, mokslo ir kitų sričių. Žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė, pavyzdžiui, diskusijos metu apmąstė kompromisą žurnalistikoje, kalbėjo apie moderavimą tarp itin skirtingų pažiūrų svečių; o „Architektūros fondo“ direktorius Martynas Germanavičius skaitė pranešimą apie kompromisą architektūroje – aplinkinius socioekonominius kontekstus viešųjų erdvių planavime. Istorikas dr. Nerijus Šepetys aptarė 1940 m. birželio ultimatumo Lietuvai temą ir diskusijos metu apsvarstė istorinių alternatyvų galimybes, o politikai Matas Maldeikis ir Linas Linkevičius interaktyvaus debato metu dalyviams padėjo geriau suprasti kompromiso paieškų tarptautinėje politikoje procesą. Akademijos diskusijų ir kitų susitikimų-veiklų metu suformuluotas mintis išsamiau apžvelgti galite galerijoje, kurioje rasite renginio metu specialiai paruoštus infografikus:
Renginio dalyviai bendravo ne tik pranešimų ir diskusijų, bet ir laisvalaikio veiklų metu: Lankėmės Žemaičių dailės muziejuje, dalyvavome protmūšyje bei klausėmės asociacijos narių pranešimų. Dėkojame Vasarei Liutkevičiūtei, pristačiusiai keturių dienų darbo savaitės konceptą bei pravedusiai diskusijas apie jį, ir Rūtai Vyšniauskaitei, skaičiusiai pranešimą apie viešųjų intelektualų „krizę“. Džiaugiamės ir tradiciškai Vasaros akademijos pabaigą pažymėjusiu koncertu, kurio metu skambėjo pačios asociacijos narių atliekami klasikinės muzikos kūriniai.
Organizuodami 2022 m. Vasaros akademiją, išsikėlėme tikslą gilinti Lietuvos jaunų žmonių supratimą apie kompromiso svarbą, ugdyti kritinį mąstymą šia tema bei prisidėti prie atsparios visuomenės kūrimo. Džiaugiamės, kad renginio metu pavyko sustiprinti asociacijos narių ir jos draugų bendruomenę bei suburti motyvuotus jaunus žmones turiningai praleisti laiką. Dėkojame Vasaros akademijos dalyviams, prisidėjusiems prie renginio kūrimo ir sėkmingo įgyvendinimo. Esame dėkingi ir mūsų partneriui bei remėjui Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) fondui Baltijos šalyse už paramą ir pagalbą organizuojant renginį.
Vasaros akademija yra tik vienas iš daugelio asociacijos organizuojamų renginių, skirtų demokratinėms vertybėms puoselėti, kritiniam mąstymui ugdyti ir pilietiškumui skatinti. Apie kitus renginius skaitykite projektų skiltyje.
Kelios akimirkos iš renginio: