Vienareikšmiškai į klausimą „Ar valstybės interesas yra jos piliečių interesas?“ atsakyti yra vis sudėtingiau, ypač stebint įvykius vienoje iš Lietuvos kaimyninių šalių – tos, kurios valstybės resursai pasitelkiami prieš jos pačios gyventojus. Šiųmetinėje Vasaros akademijoje nusprendėme diskutuoti apie „pamatus“ – t. y. apie pagrindą to, kas leidžia įvairialypėms žmonių grupėms taikiai sugyventi: Demokratinę santvarką ir sąmoningą (provokacijoms atsparią) visuomenę. Trijų dienų edukacinis renginys – vykęs rugpjūčio 13–15 d. – buvo skirtas jaunų žmonių sąmoningumo, kritinio mąstymo ugdymui bei visuomenės atsparumo dezinformacijai (ar konfliktų provokacijoms) skatinimui.
Bendradarbiaujant su Goethe-Institut Litauen ir Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) fondu Baltijos šalyse, asociacija į prezidento Antano Smetonos šeimos rezidenciją, esančią netoli Ukmergės, pakvietė tokius prelegentus kaip buvusį energetikos viceministrą Rytį Kėvelaitį, žurnalistą Skirmantą Malinauską ar „mindfulness“ instruktorę Janiną Sabaitę-Melnikovienę, kurie SĄMONINGUMO temą nagrinėjo, savo pranešimuose dėmesį sutelkdami į atitinkamai ekologijos, pilietiškumo ar psichologijos aspektus. Diskusijose su akademijos svečiais buvo daugkart pabrėžta, kad sąmoningumas yra itin svarbi tiek asmeninė, tiek pilietinė savybė, o jo ugdymas yra suvoktinas kaip ilgalaikis visuomenės projektas – viena vertus, reikalaujantis nuolatinių pastangų ir, kita vertus, esąs neatsiejamas nuo demokratinės visuomenės egzistavimo. Visos akademijos metu siekta aptariamą sąmoningumo kontekstą susieti su aktualijomis Baltarusijoje – jos pilietinės visuomenės suaktyvėjimu ir išryškėjusiu pasipriešinimu neteisėtam autoritariniam režimui.
Kaip jau tapę įprasta, akademijos svečių pranešimuose išdėstytą informaciją stengėmės reflektuoti ir struktūruotai pasitelkti asmeninei argumentacijai debatų dirbtuvių metu. Tikime, kad debatai Vasaros akademijos dalyviams suteikė papildomą galimybę tinkamai įsigilinti į renginio tematiką, ir – apmąstant tai, kaip šių dienų visuomenėms kurti tvarią demokratiją – apmąstyti savo asmeninę poziciją. Taip pat džiaugiamės įvykusiais asociacijos narių pranešimais: dėkojame Antanui Benediktui Aleknai, skaičiusiam pranešimą „Trys mitai apie Rytų Romos imperiją“ ir Valerijai Košelevai, kalbėjusia tema „Egzoplanetos: nežinomi ateities pasauliai“.
Greta svečių ir asociacijos narių pranešimų, svarbią vietą Vasaros akademijos programoje užėmė dirbtuvės: jų, kitaip nei paskaitų metu, dalyviai tiesiogiai bendravo ir kėlė klausimus ekspertams. „Jaunimo debatų“ asociacijai šios akademijos metu – rengtos, bendradarbiaujant su regioninėmis bendruomenėmis – buvo itin svarbu sudaryti galimybę vietos gyventojams prisijungti prie renginio veiklų. Renginį organizuoti specialiai rinkomės ne viename iš didžiųjų Lietuvos miestų, o kontekste vietovės, kurioje diskusijų sąmoningumo ir atsparumo temomis beveik nevyksta.
Vasaros akademija yra tik vienas iš daugelio asociacijos organizuojamų renginių, skirtų demokratinėms vertybėms puoselėti, kritiniam mąstymui ugdyti ir pilietiškumui skatinti. Apie kitus renginius skaitykite projektų skiltyje.
Kelios akimirkos iš renginio: