2021 m. vasarą – po daugiau nei metų, praleistų namuose ir prie kompiuterių ekranų, bei išties pasiilgus gyvų susitikimų – asociacija „Jaunimo debatai“ įgyvendino trijų iniciatyvų programą. Didžiuojamės, kad birželio–rugsėjo mėn. vykusio projekto „Tavo žodžio vasara“ metu sėkmingai aplankėme daugiau nei šimtą mokinių net šešiose įvairių Lietuvos miestų mokyklose, surengėme net keturis viešus debatus bei dar kartą sėkmingai ištisam savaitgaliui susitikome diskutuoti, mokytis ir debatuoti Vasaros akademijos kontekste.
Savišvieta ir gebėjimas dalyvauti konstruktyvioje diskusijoje sudėtingais klausimais yra kelias ne tik į asmeninį, bet ir politinį tobulėjimą. Koronaviruso pandemijos metu visas pasaulis matė ženklus, kurie neva žymėjo demokratijos silpnybes: negebėjimą užtikrinti saugumo visiems šalies piliečiams, lėtą sprendimų priėmimą, didėjančias takoskyras tarp skirtingų visuomenės grupių bei bendrai sumažėjusį žmonių pasitikėjimą demokratine sistema. Projekto „Tavo žodžio vasara“ metu mūsų asociacijai buvo itin svarbu įvertinti tokį demokratijai kritišką diskursą, aptarti atsparumo svarbą įvairiose bendruomenėse bei nuspręsti, ar demokratija apskritai yra atspari šių laikų iššūkiams. Tikime, kad dalyvavimas šiųmetiniuose asociacijos „Jaunimo debatai“ vasaros renginiuose ne tik padėjo jauniems Lietuvos žmonėms įsigilinti į valstybės institucijų darbą, tačiau ir suteikė galimybę aktyviai prisidėti prie viešosios erdvės formavimo, įkvėpė užsiimti visuomenine veikla ir padėjo užmegzti naujas pažintis.
Bendradarbiaudami su Vokietijos ambasada Vilniuje (Botschaft der Bundesrepublik Deutschland Vilnius), liepos–rugpjūčio mėn. surengėme keturių debatų renginių ciklą „Demokratija Šiandien“. Tai – iniciatyva, kuria siekėme paskatinti atviras ir gilias diskusijas fundamentaliais šalies visuomenei klausimais: „Ar blogai yra nusivilti demokratija?“, „Ar pilietis turi būti pilietiškas?“ bei „Ar turime toleruoti netoleranciją?“. Renginių ciklą sudarė trys debatai didžiuosiuose Lietuvos miestuose, nagrinėjantys svarbiausias demokratijos temas (žinias apie demokratiją, piliečių įsitraukimą ir toleranciją), kurių metu du ekspertai – politikai, žurnalistai, akademikai ar kt. – ir du jaunosios kartos nuomonę atstovaujantys jauni žmonės debatavo principu „išgirsk-suprask-atsakyk“. Džiaugiamės ir sėkminga podiumo diskusija – „Demokratijos ateitis mūsų rankose. Kaip turėtume ją kurti?“ –, užbaigusia šį mėnesio trukmės debatų ciklą. Daugiau informacijos: DEMOKRATIJA ŠIANDIEN.
Taip pat rugpjūčio mėn. – bendradarbiaudami su Goethe-Institut Litauen ir Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) fondu Baltijos šalyse – surengėme jau tradicija tapusią asociacijos Vasaros akademiją. Suvokdami, kad vienareikšmiškai į klausimą „Ar valstybės interesas yra jos piliečių interesas?“ atsakyti darosi sudėtingiau – ypač stebint įvykius vienoje iš Lietuvos kaimyninių šalių – renginyje diskutavome apie demokratinę santvarką ir sąmoningą (provokacijoms atsparią) visuomenę. Akademija, vykusi rugpjūčio 13–15 d., suvienijo daugiau nei 30 jaunų šalies žmonių į prezidento Antano Smetonos šeimos rezidenciją, kurie galėjo dalyvauti diskusijose su tokiais prelegentais kaip buvęs energetikos viceministras Rytis Kėvelaitis, žurnalistas Skirmantas Malinauskas ar „mindfulness“ instruktorė Janina Sabaitė-Melnikovienė. Daugiau informacijos: VASAROS AKADEMIJA 2021.
O rudenį asociacijos komanda – kartu su daugiau nei 150 moksleivių iš šešių Lietuvos mokyklų – pasinėrė į „Seimas Insider“: eksperimentinę, mokomąją parlamento simuliaciją. Asociacijos nariai visą rudenį susitikinėjo su moksleiviais iš net penkių skirtingų miestų (Vilniaus, Kauno, Kėdainių raj., Birštono ir Trakų), kartu su šiais diskutuodami ir ieškodami sprendimų itin svarbia tarptautinei lietuvių bendruomenei tema – daugybinės pilietybės įteisinimo klausimu. Daugiau informacijos: SEIMAS INSIDER.